Safkan At Islahı

Hayvancılık sektörüne yönelik geliştirdiğimiz, Bilgi ve Bilim Temelli çözümlerimiz ile hayvan bakımı ve ıslahı konusunda doğru kararların alınmasına destek oluyoruz. Safkan yarış atı ıslahına odaklanan projemiz ile kazaların öngörülerek önüne geçilmesini, sağlıklı genlerin korunmasını, antrenman ve bakımlarının en uygun koşullarda gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.

Tarım ve hayvancılık alanlarında gelişim sağlamaya, teknolojik gelişmelerin ışığında verimli süreçler yaratmaya destek oluyoruz. Tarım teknolojilerinin yanında geliştirdiğimiz ve destek vermeyi hedeflediğimiz alan ise hayvancılık oluyor. Nesnelerin İnterneti çözümleriyle hayvancılık faaliyetlerinde önemli etkiye sahip olan çiftlik koşullarını ideal duruma getirmenin yanı sıra, çiftleştirme ve yetiştirme koşullarının iyileştirilmesi ve doğru kararların alınması adına da çalışmalar yürütüyoruz.

Hayvancılık bilgi sistemine dayalı projemiz ile ilk aşamada safkan atlara odaklanıyor, soyağacı ve DNA analiz verileri incelenerek konuya duygusal değil bilimsel ve analitik yaklaşımın sağlıklı ve başarılı genlerin üretilmesinde önemli bir yaklaşım olduğu gerçeğini ortaya koyuyoruz. İngiliz safkanlara ait soyağacı bilgilerine birçok platformdan ulaşmak mümkünken, Arap safkanlara dair bu bilgilere ulaşmak ise oldukça zor. 2003 yılından beri hazırladığımız veri tabanı sayesinde hem İngiliz hem de Arap safkanların kapsamlı soyağacı (pedigri) bilgilerini meraklılarına sunuyoruz.
kahverengi at

2019 yılı itibariyle çalışmalarına başladığımız TaySoyu projesi ile Türkiye ve Dünya’nın diğer ülkelerinde kayıtlı binlerce safkana ait, onlarca yıllık geçmiş veriler ile büyük veri (Big Data) havuzları oluşturduk. Bu verileri, Dünya çapında güvenilir yapay zeka tabanlı program ile en kapsamlı ve etkili şekilde işleyerek uygun eş tahminleri, performans ve rakip analizleri gibi çıktılar elde ediyoruz. Bu analizler ile çiftleştirme ve yetiştirme koşullarını iyileştirilmesine ve koşulara hazırlık ve kayıt süreçlerinde doğru kararların alınmasına katkı sağlıyoruz. Web tabanlı platformumuz aracılığıyla yetiştirici ve antrenörler ile bu bilgileri paylaşıyor, danışmanlık hizmeti veriyoruz.

TaySoyu projesinin bir sonraki aşaması olan hassas sensörler kullanılarak vital verilerin izlenmesi ile safkanların kan basıncı ve kandaki O2 miktarının, nabız ve ateşin ölçülmesi, koşu motiflerinin çıkarılmasını mümkün kılıyoruz. Bu sayede safkanların sağlık kontrolleri düzenli bir şekilde yapılarak antrenman ve koşu esnasındaki performansların doğru şekilde ölçülebilmesini, olası kazaların önüne geçilebilmesine ve iyileşme süreçlerinin de hızlanmasına yardımcı oluyoruz.

iki tane kahverengi at